Trener Personalny

Krav maga staje się coraz bardziej popularnym systemem samoobrony.

Dosłownie znaczy „walka w bliskim kontakcie”. Pochodzi z Izraela, co czyni ją w Polsce bardzo atrakcyjną, gdyż wykorzystywane w niej techniki są całkowicie inne od tych znanych nam w kraju.

Jest to sztuka dość groźna, ale bardzo skuteczna, gdyż pierwotnie wykorzystywana była jedynie przez wojsko izraelskie do odpierania ataku wroga oraz przez służby mundurowe np.: przez policję.

Historia tej techniki samoobrony sięga swoich początków lat 30 XIX wieku. Zasady krav magi bazują na naturalnych odruchach obronnych człowieka, na których podstawie trener uczy różnych chwytów i możliwości obrony. Jest zatem metodą nie tyle innowacyjną, co skuteczną i łatwą do przyswojenia.

Na przestrzeni lat krav maga ewoluuje. Wykorzystywane są nowe techniki i możliwości charakterystycznie jedynie dla krav magi, ale wykorzystywane są tu również chwyty mające swoje źródło w innych sztukach walki. Jej historia nie jest zatem czymś oryginalnym, gdyż znana była od dawna, a obecnie jest tylko udoskonalana.

Z jej wieloletnią historią wiąże się jednak fakt niebywałej skuteczności, gdyż musiała stanowić pewne źródło obrony dla policji i wojska izraelskiego w XIX wieku. Krav maga jak każda technika walki i samoobrony posiada swoje zasady, których należy przestrzegać chociażby podczas walk treningowych.

Kwalifikacje trenera samoobrony

Trener musi być dobrze wykwalifikowany, aby w rzetelny sposób przekazać wiedzę uczniom. Wśród osób trenujących krav magę ważne są 4 podstawowe zasady.

  1. Pierwszą z nich jest unikanie miejsc i sytuacji niebezpiecznych.
  2. Druga zasada to oddalanie się z niebezpiecznego miejsca, jeśli w takim się znajdziemy.
  3. Trzecią zasadą jest walka z użyciem wszystkich dostępnych przedmiotów, jeśli nie możemy oddalić się z niebezpiecznego miejsca
  4. Czwartą zasadą jest walka z maksymalnym zaangażowaniem, jeśli nie możemy oddalić się z miejsca niebezpiecznego i nie posiadamy żadnych przedmiotów, które możemy wykorzystać do walki.